دانشکده مدیریت


آموزش دانشکده
دانشکده مدیریت در سال 1370با هدف آموزش و تأمین نیروی انسانی در زمینه تخصص‌ مدیریت منابع انسانی هوانوردی(اداری پرسنلی)تأسیس شد.
وظیفه اصلی: جذب و به‌کارگیری منابع انساني متخصص و آگاه به شرايط و ملاحظات صنعت هوانوردي که بتوانند در عرصه جذب، به کارگماري، بهسازي، انگيزش و نگهداري کارکنان سازمان نقش فعالي را ايفا کنند.
هدف از این رشته تربيت و آموزش افسراني متعهد، با دانش و مهارت‌های لازم جهت مديريت منابع انساني، توزيع و نگهداري سامانه‌‌هاي پروازي و پدافندي و تجهيزات مربوطه در سطح کارشناسي می باشد.

مديريت آموزشي هوانوردي
مديريت آموزشي هوانوردي با تأکید بر محتواي کاربردي و گرايش ويژه به سیستم‌های هوانوردي با بهره‌گیری از خرد جمعي و تجارب نظري و عملي  کارشناسان و متخصصان آموزشي  تهيه و تدوين گرديده است.
هدف از این دوره تربيت و آموزش افسران و مديران آموزشي متعهد با دانش و مهارت‌های لازم به‌منظور اداره امور آموزش‌وپرورش هوانوردي در سطح كارشناسي می‌باشد.

مدیریت عملیات پلیس  هوایی
وظیفه اصلی: با توجه به اهميت حفاظت فيزيکي در نيروي هوايي ارتش ج.ا.ا پليس هوايي مسئوليت خطير حفظ و حراست از اشخاص، سامانه‌ها و اماکن نظامي را بر عهده دارد.
 دوره کارشناسي مديريت تأمین حفاظتي از دوره‌های تحصيلي عالي نظامي است که به‌منظور تربيت افسران توانمند جهت طراحي و تأمین امنيت فيزيکي سامانه‌ها، تجهيزات، منابع انساني و مادي نهاجا تدوين و طراحي گرديده است.

مدیریت عملیات ترابری هوایی/ زمینی
وظیفه اصلی: ترابري به‌عنوان يکي از ارکان اصلي آماد در نهاجا است که وظيفه پشتيباني زنجیره‌ای از ساير سیستم‌های هواپيما را بر عهده دارد.
هدف از برگزاری این دوره تربيت و آموزش افسراني متعهد، با دانش و مهارت‌های لازم جهت انجام امور تأمین، توزيع و نگهداري صنعت ترابري زميني –هوایی و تجهیزات مربوطه در سطح کارشناسي است.

مدیریت رهبري نظامي (پیاده)
وظیفه اصلی: پرورش متخصصان و کارشناسان لايق متناسب با وضعيت استراتژيک کشور و نيروهاي مسلح.
هدف از برگزاری این دوره تربيت و آموزش افسراني متعهد، با دانش و مهارت‌های لازم جهت انجام مدیریت رهبری نظامی، توزيع و نگهداري نيروي انساني مرتبط با سامانه‌های پروازی و آفندي و تجهيزات مربوطه در سطح کارشناسی.

مدیریت مالی
وظیفه اصلی: ثبت و تجزیه‌ و تحلیل اطلاعات اساسي اقتصادي در نیرو
هدف از تشکيل اين دوره آموزش افسران مورد نياز نهاجا در تخصص‌هاي مالي می‌باشد. دانش‌آموختگان اين دوره می‌توانند به‌عنوان کارشناس تخصص امور مالي مشغول به ارائه خدمت در نهاجا گردند.

مدیریت عملیات آماد و تهیه هوایی
آماد و پشتيباني شامل تدارکات، نگهداري، تأسیسات و حمل‌ونقل می‌باشد.
آماد هوایی وظیفه خطیر تهيه و خريد، ذخيره و نگهداري و توزیع اقلام و قطعات فني سامانه‌های پروازی و پدافندی و تجهيزات مربوطه و پشتيباني به‌موقع از عمليات هوايي را بر عهده دارد.
هدف از برگزاری این دوره آموزشی تربيت و آموزش افسراني متعهد، با دانش و مهارت‌های لازم جهت انجام امور آماد و پشتيباني تأمین، توزيع و نگهداري سامانه­ های پروازی و پدافندی و تجهيزات مربوطه در سطح کارشناسی می باشد.
کار این دانشکده با دو رشته کارشناسی مدیریت دولتی و کارشناسی مدیریت بازرگانی آغاز گردید. و هم‌اکنون در رشته‌‌های کارشناسی آماد، آموزش و ترابری هوایی به تربیت و آموزش افسران آینده اهتمام می‌ورزد و برای تربیت و آموزش افسران مدیریت رهبری نظامی، مدیریت مالی، عملیات ترابری زمینی و پلیس از امکانات دانشگاه افسری امام علی (ع) استفاده و با این دانشگاه همکاری می‌نماید.

امکانات و تجهیزات
دانشکده مدیریت با مجموع زیر بنای 500 مترمربع در قالب فضای آموزشی و اداری دارای 8 کلاس مجهز به امکانات کمک‌ آموزشی و با گنجایش حداقل 450 نفر دارای مجموعه‌هایی به شرح زیر می‌باشد:
کتابخانه تخصصی: کتابخانه تخصصی دانشکده مدیریت دارای 1929 جلد کتاب فارسی و 325 عنوان جزوه، منبعي غني براي استفاده اساتيد و دانشجويان علاوه بر 904 جلد کتاب غیرفارسی است. کتابخانه همچنین شماری از نشریات تخصصی را نیز به‌صورت اشتراک دریافت می‌نماید که در زمینه تحقیقی و آموزشی مورد استفاده اساتید و دانشجویان قرار می‌گیرد.به‌منظور بهبود و ارتقای سطح کیفی آموزش در سطح دانشکده امکانات کامپیوتری سمعی و بصری و تجهیزات کمک‌آموزشی به شکل مطلوبی به کار گرفته‌شده است. دانشکده همچنین دارای مجموعه‌ای غنی از فیلم‌های آموزشی در زمینه‌های تخصصی ذیربط بوده و توانمندی برگزاری دوره‌های مورد نیاز آجا تا سطح مدیریت میانی را با بهره‌گیری از سرمایه‌های فکری و انسانی و فنّاورانه داراست.

پژوهش دانشكده
پژوهش دانشكده مديريت دوشادوش آموزش این دانشكده همواره در امر ارتقاء سطح پژوهش اساتيد و دانشجويان دانشكده از هيچ كوششي دريغ نكرده است.
از جمله دستاوردهاي اين واحد چاپ سه عنوان مجله تحت عناوين زير مي‌باشد:
1- مجله با رتبه علمي پژوهشي از وزارت علوم تحت عنوان «دو فصلنامه خلاقيت و نوآوري در سازمانهاي دفاعي»
2- مجله با رتبه علمي ترويجي از وزارت علوم تحت عنوان « فصلنامه مطالعات منابع انساني»
3- مجله علمي تخصصي «تعالي مديريت» وي‍ژه دانشجويان دانشكده

دانشجويان ساعي خدمات ارزنده‌اي در مديريت كتابخانه و نيز امورات مربوط به مجله علمي تخصصي دانشجويي «تعالي مديريت» ارائه مي‌نمايند و پژوهش دانشكده با مديريت نيروهاي دانشجويي اقدامات قابل‌توجهی در اين زمينه انجام داده است.


فعالیت‌های پژوهشی اساتید و دانشجویان:
500 عنوان مقاله ژورنالی و همایش
برگزاری همایش «توسعه و تعالی سازمان در ارتش جمهوری اسلامی ایران »
اجرای طرح‌های پژوهشی توسط اساتید در سطوح یک، دو و سه
پذیرش بیش از 100 عنوان مقاله دانشجویی در همایش‌های ملی و در سطح آجا
اقدام در خصوص جذب طرح های کسر خدمت

شرکت در همایش‌های مختلف که به چند نمونه اشاره می‌شود:

همایش تبیین اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)
اولین همایش مدیریت دانش آجا
همایش جنگ نرم
پنجمین همایش تربیت و آموزش نهاجا
اولین همایش ملی مدیریت و کارآفرینی
اولین همایش عملیات روانی مهندسی و آینده‌پژوهی
همایش ملی سیاست‌های کلی نظام اداری با رویکرد اسلامی
همایش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
هفتمین همایش دکترین مهدویت
همایش ملی جنگ ناهمگون - دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا
پیوندها