مرکز زبانهای خارجی


تاریخچه

با توجه به این موضوع که زبان انگلیسی نقش حیاتی و غیر قابل انکاری در تمامی رشته های مربوط به نیروی هوایی دارد، مرکز زبان دانشگاه هوایی شهید ستاری همزمان با تاسیس دانشگاه در سال 1367و در جهت اطمینان حاصل کردن از توانایی زبانی دانشجویان این دانشگاه در رشته های هوانوردی و فنی ایجاد گردید. هدف اصلی و نهایی مرکز زبان دانشگاه هوایی شهید ستاری تقویت و آماده سازی دانشجویان هوانوردی برای سطوح بالای ارتباطی در زبان انگلیسی میباشد. همچنین این مرکز دانشجویان فنی (مهندسی هوافضا،برق،رایانه) را در جهت خواندن متون و نشریات تخصصی نهاجا که اکثرا به زبان انگلیسی هستند به بالاترین سطح از آمادگی میرساند. تمام دانشجویان دانشگاه بایستی پس از فارغ التحصیلی به راحتی در زبان انگلیسی ارتباط برقرار کرده و بتوانند متون مربوط به کنترل،استفاده و نگهداری از وسایل و تجهیزات مستقر در یگان های مختلف نهاجا را خوانده و از تجهیزات موجود بهترین استفاده را بنمایند.

قابلیت های آموزشی مرکز زبان:

مرکز زبان های خارجی دانشگاه هوایی شهید ستاری را می توان به دو بخش عمده تقسیم نمود. بخش اول مربوط به افسران عملیاتی آجا (خلبانی ،ناوبری ومراقبت پرواز و کنترل شکاری ) بوده و بخش دوم مربوط به دانشجویان هوانوردی و فنی در حال تحصیل در این دانشگاه می باشد. بخش سوم مربوط به آشیانه جمهوری و صنایع هوایی وزارت دفاع و همچنین پایوران فنی تعمیر و نگهداری پایگاه هوایی قیام میباشد.

در سال های اخیر این مرکز مسئولیت برگزاری آزمون های تعیین سطح زبان انگلیسی (Level 4) افسران خلبانی ، ناوبری،مراقبت پرواز و کنترل شکاری در سطح آجا(نیروی زمینی،هوایی، پدافند و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران) را به عهده داشته است.

آموزش زبان هوانوردی :

دانشجویان هوانوردی در بدو ورود به این مرکز توسط اساتید مجرب و با تجربه از لحاظ دانش زبان انگلیسی تعیین سطح می گردند. این امر به 2 دلیل صورت میگیرد. الف- سطح و دانش زبانی دانشجویان تعیین شده و در کلاس هایی که دانشجویان هم سطح آنها حضور دارند قرار بگیرند. در این میان دانشجویان ضعیف تر شناسایی شده و در طول تحصیل مرتبا زیر نظر مسئول آموزش این مرکز قرار دارند. ب- پیشرفت تحصیلی دانشجویان در طول مدت تحصیل در این مرکز مرتبا تحت نظارت این مرکز قرار خواهد داشت. و در هر ترم پیشرفت دانشجویان با ترم قبل مقایسه شده و اقدامات لازم در جهت برگزاری کلاس های تقویتی در صورت لزوم به عمل خواهد آمد.

علاوه بر امتحان کتبی که در آخر هر ترم از دانشجویان به عمل می آید، دانشجویان موظفند که در مصاحبه ای که توسط نفر متخصص این کار انجام می گردد شرکت نمایند. در این مرحله در صورتی که دانشجویی نتواند از عهده­ی مصاحبه براید ، حتی با وجود قبولی در مرحله کتبی، از حضور در مرحله بالاتر محروم شده و باید مجددا در کلاس های تقویتی شرکت نماید. برگزاری و انجام مصاحبه در سال های اخیر باعث ارتقای اعتماد بنفس دانشجویان هوانوردی در زمان مکالمه و مهارت گفتاری در امور پروازی گردیده است.

دانشجویان هوانوردی دانشگاه هوایی شهید ستاری در طول مدت تحصیل خود در این دانشگاه موظف به گذراندن 16 واحد مصوب زبان انگلیسی می باشند که بدلیل اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در این رشته ها، این واحد ها به صورت 2 برابر زمانی اجرا میگردد. یعنی به عنوان مثال این دانشجویان در درس زبان عمومی هوانوردی که معادل 3 واحد درسی است و مجموعا باید در طول یک ترم 48 ساعت در کلاس زبان انگلیسی حضور داشته باشند؛ 96 ساعت را در این کلاس ها خواهند گذراند.


دانشجویان هوانوردی از ترم دوم به بعد علاوه بر درس های مصوبی که در سیلابس درسی آنها ذکر شده است، در هر ترم 2 واحد اضافه به عنوان زبان تکمیلی در این مرکز خواهند گذراند. در این 2 واحد، از کتاب های استاندارد و بین المللی زبان انگلیسی که عمدتا مربوط به مسایل هوانوردی و یا اصطلاحات نظامیگری است استفاده میگردد. لازم به ذکر است که کتب مربوط به آموزش موارد و اصطلاحات نظامی به زبان انگلیسی با اهتمام و تلاش اساتید مجرب این مرکز در 2 جلد به چاپ رسیده و در برخی از کلاس های تکمیلی تدریس می گردد.

کتاب های تخصصی هوانوردی بکارگرفته شده در این مرکز در تمام نقاط دنیا به عنوان کتاب تخصصی هوانوردی( مطابق با استاندارهای ایکائو) به دانشجویان هوانوردی تدریس می گردد.

برای دانشجویان خلبانی که از لحاظ درسی و تئوری درس های خود را بطور کامل گذرانده اند و در دانشگاه هوایی شهید ستاری در انتظار اعزام به دوره های پروازی پایگاه هوایی اصفهان می باشند، دوره تقویتی زبان انگلیسی با استفاده از اساتید مجرب هوانوردی مسلط به زبان انگلیسی برگزار می گردد.


پس از اتمام دروس علمی دوره کارشناسی و قبل از اعزام دانشجویان مراقبت پروازی به پایگاه های مختلف نیروی هوایی ، این دانشجویان موظفند در کلاس های زبان انگلیسی عمومی و تخصصی که توسط این مرکز برگزار می شود شرکت نمایند.

لازم به ذکر است که اساتید بکارگیری شده جهت تدریس به دانشجویان هوانوردی در تمامی موارد ذکر شده ، علاوه بر داشتن مدارک معتبر دانشگاهی و زبان انگلیسی ، دارای تخصص هوانوردی ( خلبانی و مراقبت پرواز) بوده و سال ها در یگان های عملیاتی نهاجا در تخصص هوانوردی تجربه کسب نموده اند.

لیست دروس ارائه شده به دانشجویان هوانوردی در مرکز زبان های خارجی دانشگاه هوایی شهید ستاری به شرح جدول زیر می باشد.

انجام مصاحبه سطح بندی برابر استاندارد هواپیمایی بین المللی در زبان انگلیسی از دانشجویان ورودی 93 به بعد

تعمیر و نگهداری و آماده به کار نمودن لابراتوار های مرکز زبان و نصب تخته هوشمند در تمامی لابراتوارها

آموزش زبان فنی:

هدف اصلی و نهایی مرکز زبان های خارجی دانشگاه هوایی شهید ستاری تقویت و آماده سازی دانشجویان فنی (مهندسی هوافضا،برق،رایانه) دانشگاه هوایی شهید ستاری جهت خواندن متون و نشریات تخصصی نهاجا که اکثرا به زبان انگلیسی هستند، می باشد. این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی بایستی به راحتی بتوانند متون مربوط به کنترل،استفاده و نگهداری از وسایل و تجهیزات مستقر در یگان های مختلف نهاجا را خوانده و از تجهیزات موجود بهترین استفاده را بنمایند. در سال های گذشته، این دانشجویان در طول مدت تحصیل ،تنها در ترم اول و ورودی به دانشگاه 3 واحد زبان عمومی را می گذراندند. در این زمان اکثریت دانشجویان این رشته ها پس از فراغت از تحصیل با مشکل عدم توانایی خواندن نشریات تخصصی جهت استفاده بهتر از تجهیزات نهاجا مواجه بوده که این امر موجب کاهش کارایی این کارکنان میگردید. خوشبختانه و در حال حاضر، مرکز زبان های خارجی دانشگاه هوایی شهید ستاری اقدامات زیر را جهت رفع نقیصه یاد شده انجام داده است.

  1. دانشجویان فنی این دانشگاه در ترم اول 3 واحد زبان عمومی و در ترم های بعدی در هر ترم 2 واحد زبان تکمیلی را میگذرانند.

  2. کتب بکارگرفته شده جهت آموزش این دانشجویان (5000, 6000 ) بصورت استاندارد بوده و در راستای اهداف اصلی نهاجا انتخاب گردیده است.

  3. اساتید بکار گرفته شده جهت آموزش این دانشجویان از بین پایوران متخصص همان رشته که توانایی بالایی در تدریس زبان انگلیسی دارند، انتخاب می گردد.

تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی:

این مرکز دارای 5 لابراتوار گفتاری و شنیداری می­باشد که در یادگیری زبان برای دانشجویان رشته هوانوردی بسیار مفید بوده است. با توجه به اینکه دانشجویان هوانوردی بیشترین نیاز به مکالمه به زبا انگلیسی را در بین دانشجویان دارند، در استفاده از این لابراتوارها در کلاس درس در اولویت قرار دارند. هر یک از این لابراتوارها مجهز به کابین های انفرادی با قابلیت انتخاب مستقیم توسط استاد برای مکالمه و یا پخش فایل شنیداری میباشند. لازم به ذکر است تمامی این لابراتوارها مجهز به تخته هوشمند، ویدئو پروژکتور و سیستم سرمایش و گرمایش مکفی برای بالا بردن بهره وری یادگیری در دانشجویان هوانوردی می باشند.

 
پیوندها